Hopp direkte til innhold

Regjeringen foreslår å stanse Stad skipstunnel

Kanskje blir det ikke noe av verdens første skipstunnel? Her fra tunnelinnslaget i Kjøde.
Foto: Kystverket/Multiconsult/Link Arkitektur

I forbindelse med forslaget til statsbudsjett for 2026 har regjeringen varslet stans av det videre arbeidet med Stad skipstunnel. Kystverket er bedt om å stille arbeidet med prosjektet i bero inntil regjeringens budsjettforslag er behandlet på Stortinget.

Nyheten kom i mediene fredag morgen.

– Kystverket tar informasjonen fra regjeringen til etterretning. Vi setter aktivitetene våre i bero frem til Stortingets behandling av statsbudsjettet er avsluttet, og vi får en endelig avklaring. Dette omfatter også arbeidet med anbudet for å bygge skipstunnelen, sier kystdirektør Einar Vik Arset.

Regjeringen legger fram sitt forslag til statsbudsjett onsdag 15. oktober. Deretter foreligger budsjettforhandlinger, før endelig statsbudsjett skal vedtas av Stortinget, trolig i desember.

Kystdirektør Arset har forståelse for at saken engasjerer mange.

– Brukere av en fremtidig skipstunnel, kommuner og regionale aktører, har lagt ned ressurser i dette. Nå avventer vi Stortingets behandling, sier Arset.

Les mer om Stad skipstunnel

Vi skal bygge verdas aller første fullskala skipstunnel! Tunnelen blir 1,7 kilometer lang (2,2 km med entringsområda), 50 meter høg og med ei bredde på 36 meter − som betyr at fartøy opp til størrelsen på Kystruten og Hurtigruten vil kunne få ein sikker seglas forbi det utfordrande Stadlandet.

Tema
Til toppen